Komunikat
W związku z doniesieniami umieszczonymi w niektórych serwisach internetowych na temat zarządu komisarycznego w naszym Banku informujemy co następuje:
W opinii Banku nie można utożsamiać zawiadomienia Komisji Nadzoru Finansowego o wszczęciu w stosunku do Banku postępowania administracyjnego w przedmiocie ustanowienia zarządu komisarycznego z zamiarem wprowadzenia takiego zarządu, albowiem organ nadzorczy dopiero po wszczęciu postępowania w tym zakresie, po zebraniu i analizie materiału dowodowego może wydać decyzję o wprowadzeniu zarządu komisarycznego, o ile ustali, że zachodzą przesłanki ustawowe.
Bank nie zna zamiarów Komisji Nadzoru Finansowego, jednakże wskazuje, że wszczęcie tego postępowania zbiegło się w czasie z odmową Komisji Nadzoru Finansowego wyrażenia zgody na powołanie byłej kandydatki na stanowisko Prezesa Zarządu, co mogło skutkować brakiem stabilności organu zarządczego. Jednakże Bank informuje, że w dniu 6 października 2016r. Rada Nadzorcza dokonała wyboru nowego kandydata na Prezesa Zarządu w osobie pana Andrzeja Kopeć i powołała go na Członka Zarządu. Całkowita rekonstrukcja Zarządu zakończyła się 17 października 2016r. Odwołano dwóch pozostałych Członków Zarządu i powołano dwóch nowych Członków Zarządu.
Bank zachowuje wszystkie nadzorcze miary płynności. Łączny współczynnik wypłacalności znajduje się na poziomie powyżej wymaganego współczynnika nadzorczego. SGB-Bank S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze, w tym Polski Bank Spółdzielczy w Ciechanowie tworzą Zrzeszenie, którego kondycja ekonomiczna jest dobra i gwarantuje swobodną działalność biznesową.
Polski Bank Spółdzielczy w Ciechanowie jest transparentnym Bankiem, emitentem obligacji notowanych na rynku Catalyst Giełdy Papierów Wartościowych S.A. i w związku z tym podlega obowiązkowi informacyjnemu związanemu z uczestnictwem w Alternatywnym Systemie Obrotu Catalyst
Zgodnie z ustawą z dnia 10 czerwca 2016 r. o BFG, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji środki Klientów Banku są gwarantowane. W całości gwarantowane są przez BFG depozyty łącznie do równowartości w złotych 100 000 euro, niezależnie od liczby rachunków posiadanych przez deponenta w danym banku, z wyłączeniami wskazanymi w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o BFG, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji. W przypadku rachunku wspólnego każdemu ze współposiadaczy przysługuje odrębny limit środków gwarantowanych. Szczegółowe informacje na temat systemu gwarantowania depozytów są dostępne w serwisie internetowym BFG.
Poniżej przekazujemy do Państwa wiadomości stanowisko Komisji Nadzoru Finansowego zamieszczone w odpowiedzi na artykuły opublikowane w serwisach internetowych:
„Stanowisko Komisji Nadzoru Finansowego
Postępowanie administracyjne służy wyjaśnieniu sprawy z udziałem strony postępowania i nie zawsze kończy się decyzją o ustanowieniu zarządu komisarycznego. Ostatnio umorzyliśmy analogiczne postępowanie wobec jednego z banków spółdzielczych. Przyczyny wszczęcia postępowania związane są głównie z ładem korporacyjnym, którego wysoka jakość oczekiwana przez KNF powinna wspierać sprawną realizację przyjętego planu naprawy.
Ogólna sytuacja bankowości spółdzielczej w Polsce jest stabilna, a jednostkowe zdarzenia o charakterze incydentalnym nie wpływają na bezpieczeństwo sektora.
Łukasz Dajnowicz, rzecznik KNF”
Powyższy komunikat Komisji Nadzoru Finansowego potwierdza stanowisko Zarządu Polskiego Banku Spółdzielczego w Ciechanowie.
Zarząd
Polskiego Banku Spółdzielczego w Ciechanowie
Adres: ul. Garbary 71, 61-866 Poznań pbs@pbswpoznaniu.pl SWIFT KOD: GBWCPLPP NIP: 566-00-10-929 REGON: 000508046 KRS: 0000027891